Mármint 1954. Az Aranytoll kötetek sorában (újra) megjelent a Szívélyes fahrenheit, amely az 1954-es év néhány kiemelkedő scifi novelláját tartalmazza.
Nagy nevek
A kötet Asimov és Martin H. Greenberg Best of... sorozatának 1954-es kötete. Ez az esztendő nemhogy Magyarország scifi-, de mezei történelmében sem kiemelkedő év; kint azonban maga az Aranykor - fantasztikus irodalmat és életkörülményeket tekintve egyaránt. A 17 kiválogatott novella írói az SF nagy alakjai közé tartoznak: Damon Knight, Alfred Bester, Algis Budrys, Dick, Clarke, Frederick Brown - ismert nevek.
Nagyobb és kisebb novellák
Ötvennégy év telt el a novellák első megjelenése óta, és ezt a speciális ízt ki is érezzük az írásokból. Először is, a környezetrajzok, a felvázolt tudományos alapok, ha nem is idejétmúltak, de kicsit porosak. Semmi nano meg űropera vagy zsebuniverzum; vannak robotok meg furcsa idegenek, hideg fejű tudósok meg katonák.
Az írások üzenete, az viszont időtálló, az írások stílusa egy-két esetben pedig briliáns.
Kedvenceim a kötetből:
Damon Knight: Anachron
Vérpezsdítő időutazásos történet, logikus felépítéssel, hihető világgal, és azzal a jóleső izgalommal, amit csak egy ilyen sztori képes okozni. Az időutazás toposza, azt hiszem, sose fog kikopni a science fictionből, de avatott toll kell egy ilyen megírásához.
William Tenn: Lent, a halottak között
Te jó ég, ezt az ötletet lovagolja meg Michael Swanwick zseniális novellája, a Holtak is! A társadalom, amelyik már nem húz határvonalat elhunytak és élők teste, világa között, az megérett a pusztulásra. Okos háborúellenes novella.
Alfred Bester: Szívélyes fahrenheit
Ha ezt a történetet magam elé álmodom nem scifiben, képzeletemben az USA déli vidékén járok az ötvenes években, és egy szökött néger utáni hajszáról olvasok. Bester kísérletező kedve bravúrosan oldja meg a narráció nézőpont-váltásait: elsőre zavaró, később elismerően csettintünk.
Tom Godwin: Rideg egyenletek
Ez a novella a legendás scifi novellák közé tartozik, egy sorban az Alkonnyal, a Szája sincsen, úgy üvölttel vagy Az Isten kilencmilliárd nevével. Jól példázza a minket körülvevő világ és a neki kiszolgáltatott ember hiábavaló küzdelmét. A tragikusan szép novella torokszorító és emlékezetes.
Chad Oliver: Transzformátor
Az ötlet zseniális, és nem SF: egy modellvasút élete elevenedik meg előttünk, mintegy a Toy Story előfutáraként. Dráma, feszültség, nyoma sincs benne a gyerekes bájnak.
Frederick Brown: Válasz
Igen, ez kimaradt: ez is egy legendás, és rövid novella. Ha rövid egy sztori, szellemes csattanót kíván, és ezt itt meg is kapjuk.
A kötet tehát összképében izgalmas olvasmány, ma is mércének számító írásokkal. A fordítás tűrhető, de kérem, nehogy mégegyszer valaki lefordítsa a fantasy szót, mert ráküldöm a trollokat!
(És kedvenc vesszőparipám, a borító: ronda, közhelyes és semmitmondó, nincs köze a válogatáshoz.)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.